0216 404 14 14

cnnmt10@hotmail.com

Canan Mat Kimdir?

10 Ekim İzmir doğumlu olan Canan Mat Emniyet mensubu bir babanın kızıdır. İki erkek kardeşi vardır. Eğitim yılları boyunca çeşitli okullar da okudu. Antalya da okula başladıktan sonra orta ve liseyi İzmir’de tamamladı. Ardından Anadolu Üni. Turizm ve otelcilik okurken, Bilsof okullarında muhasebe de okuyup sınavları birincilikle geçti, hatta burada öğretim görevlisi olarak çalışma hakkını kazandı. İnş. Sektöründe çalışırken İst. Üni. İç mimarlık bölümünde okudu, çeşitli sertifika eğitimlerinde bulun ve eğitimler aldı. Hızla iş sektöründe yükselişe geçerken giyim mağazalar zinciri kurdu. Birkaç sene sonra devredip İnşaat sektörüne geri döndü. Factoring şirketlerinde finans işiyle ilgilendi. Bu arada ilk kitabını çıkardı. Henüz küçük yaşlarda hikayeler ve şiirler yazma hususunda başarılıydı. Otizm Federasyonu kurucularından olup faal bir şekilde Başkan Yardı. yaptı. Kendi oğlunun da otizmli olduğunu öğrendiğinde işine ve sosyal yaşantısına devam ederken birçok sivil toplum kuruluşlarında Otizmle ilgili yoğun çalışmalar ve projeler yapmaya devam etmektedir. Hatta bunun için bir okul yaptırdı. Üsküdar gazetesi ve Hergün gazetesi ve Ekonomi Dünyasında da köşe yazarlığı yaptı. Brussels Capıtal Üniversity öğretim üyesidir. Kısa film ve uzun metraj film senaryoları vardır. Proje inşaat ve inşaat yatırım danışmanlığı yapıyor. Ve ayrıca Cananmat Film Yapım Eğitim Organizasyon İnşaat Sa. Tic. A.Ş nin sahibidir. İstanbul’da Aşk 1-2, Korkmakta Olduğum Sen Değilsin Masken, Seni Seviyorum Anne adlı 4 adet kitapları bulunmaktadır.

Hedef ve yaptığı Projeler:

Birkaç okul projeleri ile otizm eğitimi aldırabilecek evde aile eğitimleri ve otizmli çocukların aileleri öldükten sonra bile eğitimlerine devam ederken kalabilecekleri güvenli yurtlar yaptırmaktır. Türkiye genelindeki otizmli çocuklara tonlarca kullanılabilir kıyafet yardımları yapma projesinin öncülüğünü yaptı. Türkiye genelinde eğitim okul sorunlarla ilgili binlerce otizmli aileyle hala irtibat halindedir. Kitaplarının gelirini de otizmle mücadele eden, yardım eden derneklere bağışladı. Hatta bunun için birçok imza günlerine gönüllü olarak gitti, gitmeye devam ediyor.

Ödülleri :

Üsküdar üniversitesi 2014 yılında otizme yardım projeleri plaket, 2014 Haydi Tut Elimi Derneği, 2015 Üsküdar Üniversitesi ile birlikte plaket, 2015 Çırağan’da Tüketiciler Zirvesi onur ödülü, 2015 Arel Koleji seminerinde plaket, 2015 Hatay Otizmliler Derneği ve Hatay Engelliler Spor Klübünden plaket, 2015 Sun Yapım, Şişli Belediyesi ortaklaşa etkinlik gecesinde plaket almıştır. 2015 Japonya Tokyo’da Lob’ın World Qualıty Award ödülünü aldı. 2016 Erzurum Palandöken Otizm derneğinden plaket aldı. 2016 Tüketiler Zirvesi Edition Otelde onur başarı ödülü, 2017 Hatay’da proje yardım onur ödülü almıştır.